4 rodzaje schematów elektrycznych

14 czerwca, 2024

To nie jest tak, że mamy jeden typ schematów elektrycznych. Schematy mogą mieć różną strukturę w zależności od zastosowania. W zależności od tego do czego będą służyć i w jaki sposób mają pomóc instalatorowi czy użytkownikowi końcowemu.

W tym artykule przyjrzymy się 4 rodzajom schematów elektrycznych.

Schemat jednokreskowy

Zadaniem schematu jednokreskowego jest pokazanie całości instalacji (najczęściej zasilającej) bez wdawania się w szczegóły np. pod który zacisk podzespołu przewód powinien być podłączony.

Przewody czynne np. przewody fazowe (+ opcjonalnie neutralny) w takich schematach łączymy ze sobą, zamiast kilku kresek, kilku przewodów o różnych funkcjonalnościach, mamy właśnie jedną kreskę symbolizującą, że do danego elementu doprowadzone jest zasilanie, a od niego zasilone jest inne zabezpieczenie lub urządzenie itp.

Ze schematów jednokreskowych łatwo wyczytamy:

 • Typ zabezpieczenia i jego parametry,
 • Rodzaj przewodu,
 • Do którego miejsca doprowadzony jest przewód,
 • Napięcie zasilania itp.

Schemat budowlany

Schematy budowlane z naniesionymi elementami instalacji elektrycznej służą do sprawnego ustalenia lokalizacji montażu osprzętu elektrycznego.

Za jego pomocą określimy:

 • Gdzie powinny zostać zainstalowane oprawy oświetleniowe, gniazda, włączniki itp.
 • Do jakiego obwodu należy dany wypust czy osprzęt
 • Jak są powiązane ze sobą łączniki i oprawy oświetleniowe.
 • Ile gniazd należy zainstalować w danej lokalizacji.

Schemat budowlany jest istotny z punktu widzenia zarówno użytkownika końcowego, który czarno na białym widzi, gdzie będzie znajdował się osprzęt, z którego będzie na co dzień korzystał. Instalator zaś nie przegapi dzięki niemu jakiegoś istotnego punktu w trakcie realizacji instalacji i będzie potrafił zaplanować trasy kablowe i dobrać odpowiednie oprzewodowanie.

Schemat wykonawczy

Schematy wykonawcze instalacji częściej używane są w instalacjach przemysłowych i administracyjnych, ale też można je znaleźć w dobrze wykonanych projektach Smart Home. Służą do szczegółowego pokazania:

 • Gdzie dany element powinien zostać wpięty,
 • Z czym ma być połączony, konkretnie do jakich zacisków,
 • Ilu i jakich przewodów i podzespołów użyć.

Na schematach wykonawczych instalacji elektrycznej projektant umieszcza również dodatkowe uwagi, które mogą mieć znaczenie dla wycinka lub całości instalacji.

Schemat połączeń (osprzętu)

To w zasadzie mniejsza wersja schematów wykonawczych, umieszczana w instrukcjach i ew. na obudowach np. przekaźników smart, elementach drobnej automatyki.

Przeznaczone są dla instalatorów / majsterkowiczów do szybkiego zorientowania się do czego służy dany zacisk w podzespole sterującym i jakie parametry graniczne osprzęt posiada. Tak, żeby się nie pomylić w trakcie montażu.

Podsumowanie

Poznałeś kilka rodzajów schematów i jak widzisz, każdy ma inne zastosowanie, pomimo tego, że każdy z nich możesz nazwać schematem elektrycznym. 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *