Co znajduje się w domowej rozdzielnicy?

10 czerwca, 2024

 

Weźmiemy na warsztat współczesną, ale też nieskomplikowaną rozdzielnicę tylko i wyłącznie od strony zasilającej, bez coraz częściej stosowanych elementów domowej automatyki. Zasada jest taka, że najpierw trzeba ogarnąć fundamenty, żeby móc na nich zbudować coś bardziej zaawansowanego.

Powyższa rozdzielnica posiada:

Rozłącznik izolacyjny
Ogranicznik przepięć
Wyłączniki różnicowo-prądowe
Wyłączniki nadprądowe
Główną szynę uziemiającą
Szyny przewodów neutralnych
Blok rozdzielczy
Lampkę kontrolną z bezpiecznikami

Lecimy!

1. Zasilanie główne

Popatrz na powyższe zdjęcie

  1. Rozłącznik izolacyjny – jego głównym zadaniem jest odcięcie w sposób trwały napięcia w rozdzielnicy i – w konsekwencji – w całym obiekcie. Działa tylko i wyłącznie ręcznie – musi ktoś podeść i mechanicznie “zrzucić” zasilanie
  2. Złączka do rozdzielenia PEN – do domu doprowadzony jest kabel, który posiada przewód pełniący dwie funkcje: ochronną i neutralną (PEN). W końcowej instalacji jest to niedopuszczalne i trzeba podzielić ten przewód na dwa: ochronny (PE) i (N).
  3. Ogranicznik przepięć – osprzęt, których chroni instalację przed krótkotrwałymi skokami napięcia wywołanymi przez inne urządzenia znajdującymi się w sieci (niekoniecznie w Twoim domu) lub wyładowaniami atmosferycznymi – bezpośrednimi lub pośrednimi.
  4. Lampka kontrolna – informacja dla użytkownika, że do rozdzielnicy doprowadzone jest napięcie.

2. Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłącznik różnicowoprądowy chroni przed upływem prądu. Co to oznacza?
Jeżeli na skutek awarii urządzenia prąd zaczyna płynąć do ziemii (najczęściej przewodem ochronnym), albo w krytycznym przypadku prąd płynie przez człowieka powodując jego porażenie, wyłącznik różnicowy ma za zadanie odciąć napięcie.

Tu krótka dygresja, bo nie w kazdym przypadku różnicówka odcina napięcie podczas porażenia. Pomaga, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów i nie zastąpi zdrowego rozsądku. Zainteresowany rozwinięciem tematu? Wpadnij na bloga:

Strażnik elektronów – rzecz o wyłączniku różnicowoprądowym cz.2

3. Wyłączniki nadprądowe

Absolutnie Podstawowe Zabezpieczenie chroniące przed nadmiernym prądem płynącym w przewodach. W przeszłości jego funkcję pełnił bezpiecznik topikowy np. wkręcany w ceramicznych oprawkach. Wyłącznik nadprądowy jest rozwiązaniem i tańszym i bardziej funkcjonalnym dlatego w domowych instalacjach wyparł klasyczne bezpieczniki.

Gdziekolwiek doprowadzasz instalację w swoim domu czy do gniazd, do oświetlenia czy zmywarki, każde z tych urządzeń musi być podłączone od strony rozdzielnicy do wyłącznika nadprądowego. Gdy w obwodzie dojdzie do zwarcia, gdy płynie prąd przekraczający możliwości przewodu, wyłącznik nadprądowy reaguje odcinając napięcie, chroniąc instalację przed pożarem, a użytkownika – pośrednio – przed porażeniem.

4. Szyny: uziemiająca i przewodów neutralnych

Szyny (listwy zaciskowe) służą do połączqenia przewodów o tej samej funkcjonalności.

Widać to przede wszystkim na przykładzie przewodów ochronnych (żółto-zielonych), które powinny być połączone ze sobą i uziemione. Dzięki temu obudowy wszystkich urządzeń w domowej instalacji posiadają ten sam potencjał elektryczny zapewniając podstawową ochronę przed porażeniem.

5. Blok rozdzielczy + zabezpieczenie lampki kontrolnej

Blok rozdzielczy (niebieski element) jest opcjonalnym wyposażeniem w mniejszych rozdzielnicach. W większych niezbędnym. Ułatwia rozprowadzenie zasilania do konkretnych zabezpieczeń np. wyłączników różnicowoprądowych (następny punkt).

Pomarańczowy element to tak naprawdę 3 niezależne bezpieczniki chroniące lampkę kontrolną (które również jest odbiornikiem wymagającym ochrony.

BONUS

Na deser wskakuj do filmu, gdzie elektryk Andrzej omawia co się w omawianej powyżej rozdzielnicy znajduje i jak to jest ze sobą połączone.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *