W tym artykule poruszę 5 najważniejszych elementów, bez których instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym będzie niekompletna lub rodem z minionego ustroju. Jaka więc powinna być nowoczesna instalacja elektryczna?
1. Nowoczesna i elastyczna
2. Bezpieczna
3. Funkcjonalna i wygodna
4. Estetyczna
5. Wszechstronna
1. Nowoczesna i elastyczna
Na pewno słyszałeś hasła typu “Domowa Automatyka” czy bardziej chwytliwe “Inteligentny Dom”. Idę o zakład, że interesowałeś się tym tematem.
Kompletny inteligentny dom:
– Podwyższa komfort użytkowania
– Zwiększa bezpieczeństwo
– Zmniejsza rachunki (energia, ogrzewanie)
I fakt, nie każdy dom musi mieć elementy automatyki, nie każdy inwestor jest gotowy ekonomicznie, żeby zrealizować taką instalację. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że koszty jej wykonania już są znacznie niższe niż kilka lat temu i najprostsze elementy sterowania roletami, oświetleniem są już niemal standardem.
Mimo wszystko, **instalacja powinna być tak wykonana, żeby w razie potrzeby, choćby najprostszy bezprzewodowy system domowej automatyki można było zainstalować.** Bez prucia ścian, bez kosztownych przeróbek.
Przyda się:
– odpowiedni zapas na dodatkowe moduły w rozdzielnicy,
– puszki z kieszeniami w odpowiednich miejscach (zdjęcie powyżej),
– (opcjonalnie) przygotowanie okablowania jeśli pojawi się potrzeba i budżet na takie rozwiązanie w przyszłości. Lepiej wydać nawet kilkaset złotych na okablowanie i mieć dom przygotowany na Smart, niż potem głowić się i godzić się na rozwiązania o niższym standardzie.
Dobrym przykładem jest tutaj przygotowanie w salonie okablowania pod projektor + jego ekran, czy doprowadzenie okablowania (najczęściej “skrętki”) do czujników temperatury.
Poczytaj o funkcjonalność systemów smart. Zastanów się, które z nich chciałbyś mieć u siebie lub jakie udogodnienia możesz zaproponować klientowi w instalacji.
2. Bezpieczna
Niedopuszczalne jest, żeby dom był “wypasiony” pod kątem wygody, estetyki czy funkcjonalności, a pod spodem kryła się fuszerka i niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo pożaru i porażenia elektrycznego – ale także co mniej istotne aczkolwiek bolesne dla portfela – ryzyko uszkodzenia urządzeń.
Cóż, niedopuszczalne, ale wciąż takie sytuacje regularnie się zdarzają. Inwestorzy często nie mają świadomości jak powinna zostać zrealizowana instalacja elektryczna, aby bezawaryjnie służyła 20-30 lat. Podczas szukania wykonawcy brana jest pod uwagę jedynie cena – co prawda ważny czynnik, ale nie jedyny. Zdarzają się potem przypadki, że okablowanie ma zbyt niski przekrój (ryzyko przepalenia przewodu / pożaru), zastosowano niskiej jakości osprzęt zabezpieczający w rozdzielnicy, a w instalacji są braki wpływające na ryzyko porażenia (brak przewodu ochronnego) itp. Historii jest wiele.
Do tego wszystkiego nie są wykonywane obowiązkowe pomiary instalacji elektrycznej, odbiorcze czy okresowe. A jeśli już, to po macoszemu. Byle był papier. 😱
Co wpływa na bezpieczeństwo?
- Dobór elementów zabezpieczających w oparciu o normy i dobre praktyki
- Właściwy podział obwodów instalacji
- Przekrój przewodów i sposób ich prowadzenia
- Jakość i poprawność połączeń
- Uziemienie instalacji (!)
- Instalacja odgromowa (niektóre przypadki)
Nic fajnego, gdy pomieszczenia olśniewają, a łączniki skwierczą od iskrzenia, przewody się przegrzewają, z gniazd zieje ogień itp.
Instalacja ma być sprawna długie lata (w perspektywie 25-30 lat).
3. Funkcjonalna i wygodna
Instalacja elektryczna powinna zapewniać wygodę codziennego użytkowania.
- Oprawy oświetleniowe powinny być rozmieszczone tak, aby uwzględniały funkcjonalność pomieszczenia i nawyki użytkownika. Przykładowo w salonie powinniśmy przewidzieć różne wypusty oświetleniowe do:
- Kina domowego
- Relaksu / czytania książek
- Mniejszych lub większych spotkań
- Innych czynności np. granie w gry planszowe czy układanie puzzli (dużo światła się przyda)
- Łączniki i przyciski sterujące oświetleniem powinny być “na wyciągnięcie ręki”. I nie chodzi o to, żeby co dwa metry instalować włączniki, tylko żeby zaplanować / pogrupować je i umieścić w intuicyjnych dla użytkownika miejscach.
- Odpowiednia liczba gniazd. Jeżeli sądzisz, że możesz przesadzić z liczbą gniazd w pomieszczeniu, zastanów się ponownie. 😉 Jeśli zabraknie w pewnym obszarze gniazda, pozostanie Ci montowanie przedłużacza. A później kolejnego i kolejnego… Nie polecam.
4. Estetyczna
I tu mam na myśli różne aspekty.
Pierwszy, widoczny na pierwszy rzut oka, czyli wszelkie oprawy dekoracyjne lub dekoracyjno-funkcjonalne, do których używane są bardzo często taśmy LED:
– Oświetlenie schodów
– Oświetlenie sufitu podwieszanego
– Oświetlenie RGBW (wielokolorowe) ogrodu / tarasu
– Oprawy punktowe, mające za zadanie podświetlić np. obraz. To już sprawa mocno indywidualna.
Druga sprawa to estetyka montażu gniazd, łączników i przycisków. Osprzęt powinien być zainstalowany równolegle do podłoża czy obrysu ścian, a ramki idealnie do nich przylegać. W tym przypadku każdy milimetr odchyłki, po prostu razi.
Trzecia rzecz dot. estetyki nie jest widoczna w codziennym użytkowaniu: ułożenie kabli i przewodów we wszelkich puszkach, a przede wszystkim w domowej rozdzielnicy. Zostawienie przysłowiowego bajzlu w rozdzielnicy nie tylko świadczy o elektryku, ale powoduje duże trudności w przyszłym serwisowaniu, diagnostyce i rozbudowie.
Ponadto wszystkie zabezpieczenia w rozdzielnicy powinny być dobrze opisane, żeby użytkownik lub serwisant mógł szybko namierzyć problem.
5. Wszechstronna
Instalacja elektryczna powinna uwzględniać współistnienie innych instalacji. Oznacza to, że potrzebujemy przewidzieć zasilanie urządzeń wchodzących w skład instalacji m.in.:
– Rekuperacji
– Klimatyzacji
– Centralnego Ogrzewania
– Domofonu
– Sieci Ethernet
– RTV/SAT
– Monitoringu
– Systemu alarmowego
– Instalacji Fotowoltaicznej
– Centralnego odkurzacza
– Nawodnienia ogrodu
– Kosiarki elektrycznej itp.
Często elektryk ogarnia nie tylko oprzewodowanie instalacji elektrycznej, ale i wymienione powyżej “przy okazji” poprowadzi. Dlatego trzeba mieć z tyłu głowy “cały obraz” aktualnych i potencjalnych potrzeb.
Czasem nie tylko zasilanie wchodzi w grę, ale również linie komunikacyjne. Dlatego tak ważna jest współpraca z inwestorem i wykonawcami instalacji pokrewnych. Wtedy temat idzie szybko i sprawnie, bez utarczek słownych i ciągłym przerzucaniem się odpowiedzialnością.
Podsumowanie
Jak widzisz, jest parę tematów do ogarnięcia. Choć wciąż, nie jest to technologia kosmiczna, to współcześnie bierzemy dużo więcej rzeczy pod uwagę, niż jeszcze 20 lat temu.
Zatem niech Ci się zapali lampka ostrzegawcza jeśli usłyszysz: “Panie, robię tak od 30 lat i jeszcze nic się nikomu nie stało.”
0 komentarzy