Jesteś pracownikiem, chcesz podnieść kompetencje, ale natrafiasz na ścianę “nie ma na to budżetu”?
Jesteś pracodawcą, chcesz, aby Twoi pracownicy się rozwijali, ale brakuje środków?
Nie musisz rezygnować z rozwoju zawodowego!
Otrzymaj nawet do 100% środków na nasze kursy.
W 2024 r. elektryka jest na liście priorytetów dofinansowań
– to zawód deficytowy niemal w całym kraju.
Dostarczamy niezbędne dokumenty, podpowiadamy w jaki sposób uzupełnić wniosek! Poniżej znajdziesz większość niezbędnych informacji, możesz też od razu pobrać wszystkie niezbędne załączniki.
Złóż wniosek do KFS i zdobądź nowe umiejętności bez obaw o koszty!
W Jaki Sposób Pozyskać Środki z KFS i Zrobić Kurs za Darmo?
- 1. Przeczytaj informacje
- 2. Zapoznaj się z procedurą
- 3. Pobierz dokumenty
- 4. Złóż wniosek do PUP
Podstawowe Informacje o KFS
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Dofinansowanie następuje na wniosek pracodawcy. Skorzystać może sam pracodawca lub pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę (nie ma znaczenia wymiar etatu).
O dofinansowanie nie można ubiegać się dla pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie/o dzieło ani dla samego siebie, gdy prowadzi się JDG i nikogo nie zatrudnia.
Jakiej wielkości dofinansowanie można uzyskać?
100% kosztów – mikroprzedsiębiorca (zatrudniający do 10 osób).
80% kosztów – mały, średni i duży przedsiębiorca (pozostałe 20% kosztów ponosi pracodawca).
Całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Na co można przeznaczyć środki?
Środki na kształcenie ustawiczne można przeznaczyć na:
- kurs umiejętności zawodowych,
- kurs kompetencji ogólnych,
- kwalifikacyjny kurs zawodowy,
- kursy inne niż wymienione powyżej, które będą umożliwiać uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji (z wyjątkiem kompetencji miękkich).
Jakie szkolenia mogą zostać dofinansowane?
Każde szkolenie, o ile pracodawca uzna je za potrzebne. Pracodawca sam wybiera firmę szkoleniową i musi uzasadnić wybór szkolenia. Musi mieć ono wyraźny związek ze stanowiskiem pracy osoby, która ma być objęta wsparciem w ramach realizowanych działań.
W jaki sposób zdobyć dofinansowanie?
Środki pozyskuje się z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a wniosek składa w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Formularze wniosku o dofinansowanie ze środków KFS powinny być dostępne na stronie internetowej każdego Powiatowego Urzędu Pracy wraz z listą wymaganych załączników.
Jakie są kryteria przyznania środków?
Co roku inne, może to być wiek pracownika (np. priorytetem będą osoby 45+) lub określone branże, np. zawody deficytowe w danym powiecie – w bieżącym roku priorytetem jest m.in. właśnie zawód elektryka.
O kursach ELDAGO
Dlaczego warto wybrać kurs ELDAGO?
Kursy są dostępne online, do realizacji indywidualnej, w czasie i tempie odpowiednim dla użytkownika. Dostęp do kursu jest bezterminowy (na zawsze)!
Obecnie w ofercie posiadamy 13 kompleksowych kursów oraz 4 autorskie narzędzia, które prowadzą kursanta krok po kroku. Nasze dziedziny to: Elektryka, Teletechnika oraz Smart Home.
Firma ELDAGO jest obecna na rynku od 2017 roku, do tej pory z naszych kursów skorzystało już ponad 4500 osób.
Naszym wyróżnikiem jest prosty, zrozumiały przekaz. Zagadnienia zilustrowane są przykładami (schematy, zdjęcia, filmy), które dokładnie objaśniają temat. Współpracujemy z ekspertami z innych firm w celu jak najlepszej realizacji szkoleń.
Pełny wykaz kursów wraz z opisem i szczegółową zawartością znajdziesz w zakładce kursy.
Wypełnianie wniosku
Co należy zaznaczyć we wniosku?
Kształcenie ustawiczne – kursy, które oferujemy kwalifikują się jako kształcenie ustawiczne, czyli nieustanne podnoszenie kompetencji, kwalifikacji oraz umiejętności zawodowych.
Jak złożyć wniosek, jak wygląda procedura?
- Wniosek składa się do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. We wniosku uzupełnia się:
- dane firmy i dane pracownika,
- informację o kursie (nazwa, cena, zakres godzin),
- uzasadnienie wyboru danego kursu (stosowną informację znajdziesz poniżej),
- porównanie ofert konkurencyjnych (o ile są dostępne),
- wzór dokumentu potwierdzającego odbycie kursu (certyfikat),
- należy załączyć również zaświadczenie od jednostki szkoleniowej o wpisie do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i odpis z KRS (niezbędne dokumenty dostaniesz od nas).
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Urząd Pracy w imieniu starosty zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie kształcenia ustawicznego, która określi szczegółowo warunki wsparcia oraz obowiązki stron.
- Po zawarciu umowy z urzędem pracodawca zobowiązany jest dokonać wyboru usługodawcy i realizatora kształcenia ustawicznego i poinformować urząd o dokonanym wyborze.
- Uwaga: Pracodawca musi podpisać umowę z pracownikiem, który uczestniczy w kształceniu dofinansowanym środkami KFS. Umowa powinna określać m.in. zobowiązania pracownika (nieukończenie szkolenia finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków).
- Środki na szkolenie pracodawca najczęściej otrzymuje od gminy w ciągu 14 dni.
- Po zakończeniu szkolenia pracodawca musi przedstawić rozliczenie otrzymanych środków KFS (np. na podstawie faktury).
Szczegółowe instrukcje, jak wypełnić wniosek, listę załączników oraz niezbędne informacje uzyskasz w swoim PUP (dla każdego urzędu mogą to być inne wytyczne).
Jak uzasadnić wybór ELDAGO?
O firmie: celem szkoleń jest przekazanie i objaśnienie zagadnień od podstaw, w taki sposób, by kursant zdobywał wiedzę w przystępny i usystematyzowany sposób oraz mógł ją łatwo wykorzystać w praktyce.
Kursy ukierunkowane są na odniesienie sukcesu przez uczestnika. Otrzymuje on opiekę merytoryczną przez cały czas trwania kursu oraz już po jego zakończeniu. W tym celu eksperci służą wsparciem, dostępna jest również zamknięta grupa tylko dla użytkowników.
Firma szczególną uwagę przykłada do tego, by kursy wyczerpywały temat pod względem teoretycznym. Zdobycie solidnych podstaw ułatwia wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Lekcje zrealizowane są w sposób opisowy. Dodatkowo do każdego zagadnienia dołączone są zdjęcia i wideo instruktażowe z placu budowy i/lub schematy/ilustracje. Autorskie narzędzia – inteligentne skoroszyty i edytowalne pliki wraz z instrukcją obsługi – również stanowią załączniki do lekcji.
Poszczególne moduły zakończone są zadaniami praktycznymi, działaniami, które kursant powinien wykonać, by utrwalić wiedzę.
Realizacja kursu gwarantuje zdobycie gruntownych podstaw teoretycznych oraz rozszerzonej wiedzy w danym zakresie, co skutkuje niezbędnymi umiejętnościami, które z łatwością można przenieść na realia budowy.
Kursanci zdobywając certyfikat przygotowani są do samodzielnego podejmowania działań w obszarze realizowanych zagadnień.
Jak uzasadnić potrzebę odbywania kształcenia ustawicznego?
W niektórych wnioskach należy wskazać, jakie minimalne kwalifikacje, uprawnienia nabędzie uczestnik po odbyciu szkolenia. Informacje o dokładnym zakresie materiału znajdziesz w poszczególnych spisach lekcji każdego z kursów, jeśli jednak będziesz mieć dodatkowe pytania – napisz do nas na kursy@eldago.pl !