Systemy alarmowe służą również do informowania o zagrożeniach typu pożar, zalanie czy wyciek gazu. Możemy również monitorować temperaturę w pomieszczeniach.
Na monitorowaniu nie musimy poprzestać, bo równie dobrze możemy sterować: bramą garażową, zworą furtki, oświetleniem czy roletami, a nawet i – w pewnych przypadkach – ogrzewaniem lub innymi zewnętrznymi urządzeniami.
Aplikacja systemu alarmowego przekaże nam również obraz z kamer monitoringu zainstalowanego w posiadłości, ale to inna historia.
Skupimy się tutaj na możliwościach, ograniczeniach i ew. ryzyku rozszerzenia możliwości SSWiN o elementy Smart Home. Czy warto wybrać to rozwiązanie? Jakie są tego konsekwencje?
Zapraszam do artykułu!
1. Co mówią normy?
Tak jak “pieniądze szczęścia nie dają, ale warto je mieć”, tak normy są nudne, ale warto je znać.
W jaki sposób normy regulują możliwość używania systemów bezpieczeństwa do innych celów?
W normie PN-EN 50131-1 “SSWiN, Część 1: Wymagania systemowe” znajdziemy taki zapis:
I&HAS (SSWIN) powinien spełniać (…) funkcje określone w tej normie umożliwiające wykrywanie intruzów i/lub wyzwolenie, przetwarzanie informacji, zgłaszanie alarmów i obsługiwanie I&HAS.
System może realizować funkcje dodatkowe względem obowiązkowych wyszczególnionych w niniejszej normie, pod warunkiem, że nie będą one miały wpływu na poprawną realizację funkcji obowiązkowych.
Innymi słowy: ok możesz użyć sterownika systemu alarmowego do innych rzeczy, ale nie mogą one wpływać na działanie systemu alarmowego w jego podstawowym zakresie.
2. Praktyka
W praktyce wykorzystując system alarmowy do wykonywania działań pobocznych typu sterowanie światłem czy roletami, musimy zadbać o oddzielenie tych działań od głównych funkcji centralki na dwóch poziomach:
2.1. Zasilanie
Elementy obsługujące funkcje Smart Home, powinny być zasilone z innego źródła (transformatora). Najlepiej jeśli to źródło posiada własny akumulator podtrzymujący ww. moduły na wypadek utraty zasilania głównego.
Chodzi o to, że każdy system alarmowy posiada dodatkowe podtrzymanie (akumulator). Jeśli “ “ “zabraknie prądu” w obiekcie, system alarmowy powinien funkcjonować przez xx godzin (zależne od stopnia zabezpieczeń). Nie powinniśmy więc obciążać podstawowego układu i zasilać podzespoły, które mogą skrócić czas działania systemu na zasilaniu rezerwowym.
2.2. Oprogramowanie
Funkcje dot. informowania o włamaniu czy napadzie nie mogą być w żaden sposób uzależnione od funkcjonalności Smart Home, działania oprawy, zamkniętej rolety i innych.
Może brzmi zabawnie, ale lepiej mieć to z tyłu głowy, nawet jeśli trzeba się nagimnastykować w narzędziu konfiguracyjnym, żeby coś tak pokrętnego zrobić.
3. Możliwości
Co takiego centralka alarmowa może dla Ciebie zrobić w kwestii Smart Home?
- Sterowanie załącz/wyłącz
- Oświetlenie
- Dowolne urządzenie
- Sterowanie otwórz/zamknij
- Rolety
- Zawory np. wody
- Brama garażowa/wjazdowa
- Furtka (zwora)
- Monitoring temperatury
- Dedykowana aplikacja
- Harmonogramy czasowe w oparciu o dzień tygodnia i godzinę
- Automatyzacja np.:
- Zamykanie rolet, gdy wychodzisz z domu i “uzbrajasz” alarm.
- Wykonywanie powiązań na podstawowym poziomie, np. otwarcie bramy załącza światło w garażu.
4. Ryzyko
Nawet jeśli upewnimy się, że funkcjonalności “smart” nie wpływają na działanie podstawowych funkcji systemu alarmowego, to wciąż musimy mieć na uwadze drugi kierunek. W przypadku przeglądów systemu alarmowego (a takie powinny być przeprowadzane minimum raz do roku), w przypadku uszkodzenia centralki itp. system smart przestanie funkcjonować.
Niby nic szczególnego, bo jak zainstalujesz niezależny system inteligentnego domu, to sytuacja będzie podobna. Podobna, z tą różnicą, że wtedy są to dwa osobne systemy, które w żaden sposób, również w trakcie usterki na siebie nie wpływają (lub wpływają w bardzo ograniczonym zakresie).
Pamiętaj o tym wdrażając system i np. sterowanie oświetleniem w całym domu przez centralkę SSWiN.
5. Czy to się opłaca?
To zależy.
Popatrz na to pod kątem tego czy system zrealizuje funkcjonalność jaką sobie założyłeś, lub założył Twój klient. Jeżeli sterowanie oświetleniem, bramą czy roletami wystarcza, uruchomienie elementów Smart na sterowniku SSWiN, który i tak będzie zainstalowany na obiekcie, to spora oszczędność. Zresztą nie tylko sterownik, ale też i manipulator systemu alarmowego może być wykorzystany do pełnienia centrum sterowania Smart.
Otrzymujemy wtedy za “pół darmo” przewodowy system Smart Home, który będzie działał tak długo, jak długo funkcjonuje system bezpieczeństwa, a ten – z założenia – powinien działać zawsze.
Podsumowanie
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że mimo pewnych, ciekawych możliwości, funkcjonalność Smart w SSWiN wciąż jest dużo mniejsza niż dedykowanych systemów Inteligentnego Domu – nawet porównując do budżetowych bezprzewodowych rozwiązań.
W tej opcji, otrzymujemy stabilny przewody system smart, który często jest w zupełności wystarczający. Nawet jeśli tak bardzo smart to on nie jest, pozwala w kilku aspektach czuć, że mieszkamy w domu na miarę XXI wieku.
0 komentarzy